Stowarzyszenie Racja

Forum Toucqeville’owskie z patronatem Racji

W dniach 3-4 września 2024 odbyło się Forum Toucqeville’owskie – ogólnopolska konferencja naukowa, którą nasze Stowarzyszenie objęło patronatem.

Konferencja organizowana była przez SKN Doktryn Polityczno-Prawnych im. Joseph’a de Maistre’a i Centrum Mysli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Toucqueville’a. Odbyła się ona w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. Klasztor mieści się w kompleksie dawnego opactwa benedyktynów, które zostało założone na tych terenach prawdopodobnie w XI wieku (pierwsza udokumentowana informacja – 1065 r.). Czynny udział w organizacji wziął członek naszego Stowarzyszenia Oskar Kosenda.

W konferencji udział brali przedstawiciele ośrodków naukowych ze Szczecina (@Uniwersytet Szczeciński), Łodzi (Uniwersytet Łódzki), Warszawy (Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Warszawski, UKSW), Gdańska (Uniwersytet Gdański) i Wrocławia (Uniwersytet Wrocławski). Czynnymi uczestnikami byli studenci i doktoranci, akcent dominujący posiadały tu nauki prawne, choć referaty wygłaszali też badacze związani z takimi dyscyplinami jak politologia, filozofia i filologia klasyczna. Last but not least, w obradach uczestniczył Pan dr hab. Michał Rupniewski, Kierownik Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa Tocqueville’a na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

U źródeł każdego porządku prawnego leży określona filozofia polityczna. Rozumienie pojęć fundamentalnych: prawda, dobro, piękno, osoba, społeczeństwo, państwo, naród, historia – determinują myślenie na temat podstaw, uzasadnienia i znaczenia prawa. Mimo że każdemu z tych pojęć poświęcone są całe monografie i książki, mimo że wylano na te tematy morze atramentu, w grubych murach mogileńskiego klasztoru w duchu pasji i wolności intelektualnej, chcemy wspólnie pochylić się nad nimi raz jeszcze. Wydaje się, że w czasach współczesnych – płynnych, dynamicznych i zmiennych – zacierają się utarte granice między wielkimi ideami. Chcemy przyjrzeć się tym zmianom. Niech przyświecają nam słowa patrona: „Myślmy o przyszłości z owym zbawiennym niepokojem, który każe czuwać i walczyć, a wolni od małodusznego i leniwego strachu, który łamie i osłabia serca”.

Autor

  • Dawid Błaszkiewicz

    Prezes Stowarzyszenia Racja, członek Polskiej Sieci Ekonomii, redaktor Obserwatora Gospodarczego. Obecnie student drugiego stopnia politologii oraz historii