Wizyta Aparatu Rady Najwyższej Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej i rola Racji

W dniach 29 czerwca – 4 lipca odbyła się organizowana przez Fundację Dla Nauki wizyta studyjna przedstawicieli Aparatu Rady Najwyższej Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, w której jako współorganizatorzy czynnie uczestniczyli również nasi członkowie – Oskar Kosenda oraz Olgierd Dobrowolski!

W ramach wizyty delegacji ukraińskiego parlamentu wspólnie wzięliśmy udział w szeregu interesujących spotkań z wybitnymi ekspertami ds. legislacji, oświaty, gospodarki i szeroko pojętej współpracy polsko-ukraińskiej. Projekt polega na wymianie doświadczeń, związanych z polską akcesją do Unii Europejskiej.

Jednym ze spotkań był niezwykle interesujący wykład pani dr Anny Chmielarz Grochal z Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Wpływ orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na działalność orzeczniczą sądów administracyjnych – w aspekcie zagwarantowania prawa do rzetelnego procesu sądowego”.

Projekt jest realizowany we współpracy ze Służbą Badawczą Rady Najwyższej Ukrainy, Kancelarią Sejmu RP oraz Centrum Dyplomacji Publicznej przy wsparciu Departamentu Stanu USA za pośrednictwem Ambasady USA na Ukrainie w ramach programu partnerstwa na rzecz rozwoju.

• Dawid Błaszkiewicz

Prezes Stowarzyszenia Racja, członek Polskiej Sieci Ekonomii, redaktor Obserwatora Gospodarczego. Obecnie student drugiego stopnia politologii oraz historii