80. rocznica Rzezi Wołyńskiej

11 lipca przypadła kolejna rocznica Rzezi Wołyńskiej. Niestety do tej pory nierozstrzygniętego ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN/UPA oraz ukraińską ludność cywilną podburzaną przez wspomniane organizacje. Oczywiście Stowarzyszenie Racja wzięło udział w obchodach rocznicy.

Dwójka naszych członków, czyli Olgierd Dobrowolski oraz Marcin Szemraj pomagali przy organizacji obchodów w Lublinie. Przyczynili się do postawienia wystawy “Ukraińskiej ludobójstwo dokonane na narodzie polskim w latach 1939-1947”, która przedstawiała makabryczne sposoby tortur, których dopuszczalni się zbrodniarze w tamtym okresie. Następnie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem Ofiar Wołynia, gdzie wraz z innymi oficjalnymi delegacjami złożyli symboliczne biało-czerwone znicze. Końcowym punktem obchodów był Lubelski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej, w którym uczestniczyli również Dawid Błaszkiewicz i Arkadiusz Plewik.

Uroczystości odbyły się w atmosferze zadumy i pamięci nad ofiarami tamtych wydarzeń.