Stowarzyszenie Racja ekonomia

Ekonomiczna sytuacja Polski po latach kryzysu – konferencja naukowa

Witamy Państwa bardzo serdecznie. 10 marca na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Auli numer A 1.16 odbyła się pierwsza organizowana przez nas konferencja naukowa pod tytułem “Ekonomiczna sytuacja Polski po latach kryzysu”. Miała ona na celu przybliżenie zmian, które zaszły w naszej gospodarce. Głównie w ciągu kilku niełatwych ostatnich lat. Tematyka była bardzo szeroko. Od analizy wskaźników makroekonomicznych po możliwość skupienia się na konkretnej dziedzinie. Jest wiele elementów, które wpłynęły na obecny kształt naszej gospodarki.

Wydarzenie było nacechowane bardzo ciekawymi panelami oraz wystąpieniami, w których brało udział czworo naszych członków:

Mateusz Błaszczak przedstawił znaczenie migracji Białorusinów dla Polskiej gospodarki.
Olgierd Dobrowolski opowiedział o dynamicznym rozwoju ukraińskich firm w Polsce po wybuchu wojny w 2022 roku.
Olga Tsyhura przytoczyła zmiany poziomu ubóstwa w Polsce na przestrzeni lat ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich lat.
Oraz nasz Prezes Dawid Błaszkiewicz przygotował dla nas zestawienie zmiany nominalnej i realnej płacy minimalnej, oraz przeciętnego wynagrodzenia od wejścia Polski do UE aż do 2023 roku. Dodatkowo porównał płacę minimalną w państwach Unii Europejskiej.

Oczywiście wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc naszych innych członków, czyli Tomasza Basy, Marcin A. Szemraj oraz Arek Plewik

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na naszą konferencję i już teraz możemy zapewnić, że niedługo odbędą się kolejne wydarzenia. Gorące podziękowania ślemy również w stronę współorganizatorów Koło Naukowe Myśli Ekonomiczno-Prawnej im. Romana Rybarskiego na UMCS, a także naszym patronom Obserwator Gospodarczy oraz Polska Sieć Ekonomii