Integracja polsko-węgierska. Nasi członkowie w Budapeszcie i Krasiczynie

Ostatnie dni były bogate w wydarzenia, w których wzięli udział przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Olgierd Dobrowolski i Marcin Szemraj w dniach 25-27 sierpnia uczestniczyli w pierwszej edycji Wyszehradzkiego Uniwersytetu Letniego, który odbył się w Budapeszcie. Następnie przenieśli się do Krasiczyna, gdzie rozpoczął się VI Uniwersytet Letni. Dołączyli tam do nich Pola Gracz, Nela Więcław i Dawid Błaszkiewicz.

Wyszehradzki Uniwersytet Letni

Zjazd otworzyła prezydent Węgier Katalin Novak, która w przesłanym nagraniu przywitała uczestników z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Następnie odbyły się panele dyskusyjne dotyczące Grupy Wyszehradzkiej w obliczu wojny i form współpracy regionalnej czy wspólnej realizacji interesów w Unii Europejskiej. Wzięli w nich udział m.in. Marek Kuchciński – szef Kancelaria Premiera, Tibor Navracsics – minister rozwoju regionalnego Węgier, Ján Hudacký – honorowy konsul Polski w Preszowie oraz János Bóka – minister ds. unijnych Węgier. Jedna z debat odbyła się w siedzibie Mathias Corvinus Collegium – MCC. Uczestnicy odwiedzili Gmach Zgromadzenia Narodowego Węgier, Bazylikę św. Stefana oraz wzięli udział w wieczornym spacerze po Budapeszcie.

Drugiego dnia przeniesiono się do Ostrzyhomia, w którym odbyło się m.in. spotkanie z prymasem Węgier, kardynałem Péterem Erdő, zwiedzanie katedry Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha oraz lekcja historii z profesorem Sándorem Őze. Wieczorem miał miejsce rejs statkiem podczas którego dyskutowano o przyszłości Wyszehradu. Wśród prelegentów znaleźli się dziennikarze ze Słowacji, Czech, Węgier i Polski, w tym redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisicki.

Ostatni dzień rozpoczął się od panelu na temat strategii polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa z udziałem Gen. Imre Porkolabem – komisarzem ministerialnym ds. innowacji obronnej Węgier, Profesorem Andrzejem Zybertowiczem i Jaroslavem Kuchyňą – analitykiem z Instytutu CEVRO. Odbyła się także prezentacja książki ,,O filmach Andrzeja Wajdy”.

Uniwersytet Letni w Krasiczynie

W wydarzeniu w Krasiczynie wzięli udział Marcin Szemraj, Olgierd Dobrowolski, Pola Gracz, Nela Więcław oraz prezes Dawid Błaszkiewicz. Impreza skierowana była do osób w wieku 18-35 lat. Program akademii miał na celu pogłębienie współpracy polsko-węgierskiej.

VI Uniwersytet Letni zainaugurowali Akos Peter Mernyei – dyrektor ds. międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Wojciech Bakun – prezydent Przemyśla oraz Maciej Szymanowski – dyrektor Instytutu Felczaka.

We wtorek 29 sierpnia odbyły się dyskusje panelowe na temat kondycji Europy Środkowej czy współpracy gospodarczej. Udział w nim wzięli m.in. Mihály Rosonczy-Kovács – dyrektor ds. zagranicznych Instytutu Nezopont, Anna Wiśniewski – dyrektor generalna Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej oraz Andrzej Kubisiak – zastępca dyrektora Polskiego Instytu Ekonomicznego.

Tego dnia została również otwarta wystawa plenerowa o życiu i spuściźnie Wacława Felczaka, o której opowiadał Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnicy odwiedzili ponadto Twierdzę Przemyśl oraz oddali hołd bohaterom składając kwiaty i znicze na cmentarzu wojskowym. Na koniec dnia odbyły się koncerty zespołów ludowych połączone z nauką lokalnych tańców.

Środa upłynęła pod znakiem dyskusji o edukacji i nauce przyszłości oraz inwestycyjnych sektorach przyszłości z udziałem m.in. Arkadiusza Adamczyka – przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla wszystkich uczestników przygotowano warsztaty, podczas których mogli uzyskać praktyczną wiedzę na temat tego, jak zostać dziennikarzem, radzić sobie ze stresem, występować przed kamerą czy projektować logo dla własnego biznesu.

Ostatniego dnia dyskutowano o wpływie Europy Środkowej na rozwój globu, a także debatowano nad postępujacym procesem robotyzacji. Na fanów piłki nożnej czekało spotkanie z rodziną Listkiewiczów – Michałem, Kajetanem i Tomaszem, po którym część osób udała się na spływ kajakowy, a pozostali do Arboretum Bolestraszyce.

Na koniec dnia doszło do symbolicznego aktu zasadzenia drzewa przyjaźni polsko-węgierskiej. Akademię zakończyła Msza Święta w kościele pw. św. Marcina w Krasiczynie, której przewodził bp. Stanisław Jamrozek. Organizatorem wydarzenia był Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Była to pierwsza część organizowanego od kilku lat Uniwersytetu Letniego w Krasiczynie. Celem obu przedsięwzięć jest integracja społeczności Grupy Wyszehradzkiej.

[su_custom_gallery source=”media: 1864,1865,1863″ link=”image” target=”blank” width=”120″ height=”100″ title=”never”]