Obchody 76. rocznicy zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego

Na zaproszenie Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Lubelski wzięliśmy udział w uczczeniu 76. rocznicy zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Oficer ZWZ-AK, bohater, który dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie, po czym dokonał udanej ucieczki z niego i walczył w Powstaniu Warszawskim, w 1947 r. został aresztowany przez UB. Torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na uchodźstwie, został zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie o godz. 21:30.

Wspólnie z kolegami ze Stowarzyszenia Odra-Niemen ułożyliśmy napis ze zniczy oraz oddaliśmy hołd pamięci Rotmistrza minutą ciszy – dokładnie o symbolicznej godz. 21:30.

Postawa i dokonania Witolda Pileckiego są przykładem niezwykłego heroizmu – bez przesady ewenementu na skalę światową. Udało mu się przeżyć nazistowskie piekło, aby następnie ponieść tragiczną śmierć z rąk rodaków, będących na usługach komunistycznego okupanta.

Przy okazji upamiętnienia tej smutnej rocznicy chcielibyśmy przypomnieć jakże znamienny cytat z Raportu Rotmistrza, który również i dzisiaj może służyć nam jako przestroga i wskazówka do działania:
“Trzeba więc było Polakom pokazywać codziennie górę trupów polskich, żeby się pogodzili i zdecydowali, że ponad różnice i wrogie stanowisko, jakie w stosunku do siebie zajmowali, jest większa racja – zgoda i jeden front przeciwko wspólnemu wrogowi”.