Pierwsza Rocznica Racji – Ogólnopolski Zjazd

W miniony weekend zebraliśmy się w licznym gronie w stolicy naszego kraju, aby godnie uczcić Pierwszą Rocznicę Stowarzyszenia Racja! Nasze spotkanie odbyło się w dwóch etapach. Najpierw przeprowadziliśmy Walne Zebranie członków. Po zakończeniu części oficjalnej płynnie przeszliśmy do imprezy integracyjnej, która na długo pozostanie w naszej pamięci jako wspaniale spędzony czas w towarzystwie wspaniałych osób, z którymi przez cały ostatni rok ściśle współpracowaliśmy na rzecz realizacji naszych celów!

Zebranie Walne

Pierwszy ogólnopolski zjazd Racji rozpoczęliśmy od Zebrania Walnego. Prezes Stowarzyszenia Dawid Błaszkiewicz przedstawił prezentację, podsumowującą ostatni rok naszej działalności. Razem przypomnieliśmy sobie wszystkie popularnonaukowe wydarzenia, charytatywne inicjatywy, proobywatelskie przedsięwzięcia i wspólne wyjazdy, które zorganizowaliśmy oraz do udziału, w których byliśmy oficjalnie zapraszani.

Następnie odbyło się głosowanie w sprawie wyboru nowego Sekretarza Racji. To zaszczytne stanowisko objęła Aleksandra Czajka, czego jej serdecznie gratulujemy. Przedstawiając swoją kandydaturę, nasza koleżanka Ola zaprezentowała własne kompetencje, doświadczenie i szereg pomysłów, których realizacji zamierzamy się podjąć w najbliższym czasie. Nie było to jedyne głosowanie tego dnia. Także oddaliśmy głos za wprowadzeniem ważnych zmian do Statutu Racji, które usprawnią funkcjonowanie naszej organizacji.

IntegRacja

Po załatwieniu formalności przeszliśmy do części integracyjnej. Impreza ku czci celebrowania naszej pierwszej rocznicy była wspaniałą okazją do zacieśniania więzów towarzyskich. Każdy z członków po kolei zabrał głos i przedstawił swoją osobę, ćwicząc przy okazji umiejętności autoprezentacji. Nie zabrakło przy tym dowcipów i wesołych odniesień do naszych wspólnych wspomnień, a na sali kilkukrotnie rozlegały się salwy śmiechu. Dla wielu z nas tak naprawdę to był pierwszy raz, kiedy nareszcie mieliśmy przyjemność poznać na żywo resztę naszych członków, z którymi wcześniej często współpracowaliśmy zdalnie. Sobotni wieczór minął nam pod znakiem żywych dyskusji, dzielenia się wrażeniami, i oczywiście – jak bez tego! – budowania planów na przyszłość.

Pierwsza Rocznica? 😉

W Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja o nazwie Stowarzyszenie Racja została zarejestrowana 17 lutego 2023 r. Tego dnia ogłosiliśmy światu, że jesteśmy – i zamierzamy aktywnie i niestrudzenie działać na rzecz uczynienia Polski lepszą 😉 Lecz tak naprawdę to istniejemy znacznie dłużej niż rok. Koncepcja powstania Racji narodziła się jeszcze lata temu, a w 2019 r. doczekała się swojego rozwinięcia i kolejnego etapu wyklarowania wizji w gronie kilku studentów Politologii na UMCS w Lublinie, którzy postanowili opracować i wdrożyć własny projekt. Jednakże w życiu każdej organizacji jednym z ważniejszych momentów jest data jej oficjalnej rejestracji. To ona widnieje w dokumentach, to na nią możemy się powoływać, mając ku temu „żelazne podstawy” i „niezbite dowody”. Dopełniając formalności, uzyskując wpis do legalnej bazy państwowej oraz, tym samym – uznanie naszej podmiotowości prawnej – wychodzimy na kolejny jakościowo poziom. Daje to dużo praw i możliwości, lecz nakłada również obowiązki.

Chętnie korzystając z tych pierwszych, z zaangażowaniem realizujemy te drugie. Przyświecają nam takie cele, jak szerzenie wiedzy naukowej, edukowanie polskiego społeczeństwa, wsparcie Polaków w kraju i zagranicą, działalność charytatywna, budowanie świadomości historycznej, politycznej i gospodarczej każdego członka naszego narodu – i wiele innych, które również w ostateczności sprowadzają się do tego, aby Polska dynamicznie się rozwijała, a poziom życia naszych rodaków stale wzrastał. Chcemy sprawić, aby Polacy byli świadomi tego, w jak pięknym kraju mieszkają i jak dużo mogą w stanie poczynić, aby dołożyć własną cegiełkę do naszej wspólnej sprawy.

Członkowie – nasze największe bogactwo!

Rok 2023 dla Stowarzyszenia Racja minął w trybie nieustannej aktywności. Wszystko, co osiągnęliśmy, każde przedsięwzięcie, które zorganizowaliśmy lub w którym gościnnie uczestniczyliśmy – wymagały dużego nakładu pracy naszych członków, którzy poświęcali własny czas, wysiłek i środki, aby przyczynić się do czegoś większego. To właśnie oni są naszym najcenniejszym zasobem. Dużo więc zależało od rekrutacji, z którą ruszyliśmy w czerwcu. Dziś możemy z pewnością podsumować ją jako bardzo udaną. Nasze grono powiększyło się czterokrotnie – obecnie liczymy już prawie 40 osób z 15 miejscowości w całym kraju! Spożytkowanie takiego sukcesu wymagało również przemyślanego zagospodarowania strukturalnego.

W ten sposób pojawiło się już 3 oddziały, które w swoich lokalnych małych ojczyznach realizują kolejne inicjatywy, mając zapewnione solidarne wsparcie całej reszty Stowarzyszenia. Takie proste, ale uczciwe i skuteczne podejście cementuje naszą organizację i buduje atmosferę wzajemnego zaufania, jak też głębokie przeświadczenie o sensowności tego, co robimy. Ogólnopolski zjazd sprawił, że jeszcze bardziej naładowaliśmy baterie i przepełniliśmy się entuzjazmem do realizacji kolejnych pomysłów. A tych nam nie zabraknie!