Praca w komisji wyborczej

Praca w obwodowej komisji wyborczej

Nawet 1350 zł będzie można zarobić jako członek obwodowej komisji wyborczej w zbliżających się wyborach samorządowych — pod warunkiem że odbędzie się druga tura w głosowaniu na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała stawki ryczałtowe. Diety uległy zwiększeniu w porównaniu do październikowych wyborów parlamentarnych i referendum. Czas na zgłoszenia do pracy w komisjach mija 8 marca. W tym artykule opowiemy, jak wygląda praca w obwodowej komisji wyborczej.

7 kwietnia odbędą się wybory do rad gmin, powiatów, sejmików województw. Tego dnia odbędzie się także pierwsza tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przedwyborcze informacje można znaleźć w tym miejscu.

Wysokość diety za pracę w obwodowej komisji wyborczej

Członkom obwodowych komisji przysługuje zryczałtowana dieta za pracę w zależności od pełnionej funkcji. I tak, przewodniczący komisji otrzymają dietę w wysokości 900 zł, zastępcy przewodniczącego 800 zł, a członkowie komisji 700 złotych. To nie koniec, ponieważ w przypadku, gdyby w danej gminie doszło do drugiej tury wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – 21 kwietnia, to wówczas członkom komisji również przysługują diety w połowie wskazanej wyżej wysokości. Czyli przewodniczący komisji w takim przypadku będzie mógł liczyć łącznie na 1350 zł, zastępca na 1200 zł, a pozostali członkowie otrzymają 1050 zł.

Do drugiej tury dojdzie wtedy, gdy w pierwszym głosowaniu dany kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.