Okrągły Stół: ustrojowe początki III RP – panel ekspercki 13.03.2024 r.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie eksperckie ,,Okrągły Stół: ustrojowe początki III RP”, które odbędzie się w formule online 13 marca o godz. 18:00 na MS Teams. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się prof. Antoni Dudek oraz prof. Wojciech Sokół. Będzie to pierwszy z dwóch panelów poświęconych temu przełomowemu wydarzeniu, którego 35. rocznicę obchodzimy w tym roku. Link do spotkania na dole artykułu.

Okrągły Stół – 35 lat od podpisania postanowień

5 kwietnia minie 35 lat od zakończenia obrad Okrągłego Stołu, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – w tym częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu (tzw. wybory czerwcowe). Przez “Okrągły Stół” należy rozumieć również szereg spotkań nieformalnych odchodzącej władzy komunistycznej z opozycją demokratyczną w Magdalence jak i tzw. “podstolików”. Okrągły Stół stanowił istotny etap rozkładu PRL, a jego postanowienia miały wpływ na późniejsze kształtowanie systemu politycznego III RP, które w dużej mierze wciąż determinuje jego specyfikę.