Sprawa byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego – panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – ciągnąca się jeszcze od tzw. afery gruntowej która wybuchła w 2007 r., w ostatnich miesiącach nabrała rozgłosu w związku z kolejnym etapem jej rozwoju. Przebieg wydarzeń, jego dynamiczne tempo oraz natłok narracji politycznych, towarzyszący całemu procesowi, jedynie wprowadziły jeszcze więcej zamieszania. Opinia publiczna jest zdezorientowana i podzielona. Podważane są fundamentalne kompetencje najwyższych organów sądowniczych Rzeczypospolitej. Pojawiły się nawet wątpliwości co do tego, kiedy, komu i w jaki sposób Prezydent RP może udzielić prawa łaski. Dlatego zdecydowaliśmy się wnieść jasność w tej sprawie.
Już w najbliższy czwartek, 22 lutego 2024 r. zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w zdalnym spotkaniu eksperckim pt. “Prezydenckie prawo łaski: teoria i praktyka. Case study: sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.
Jak sugeruje tytuł, w centrum naszego zainteresowania okaże się jedno z bardziej wyjątkowych uprawnień Prezydenta RP, zawarte w art. 139 Konstytucji: prawo łaski. W związku z prawomocnym skazaniem posłów M. Kamińskiego i M. Wąsika pojawiły się wątpliwości związane z możliwością dalszego wykonywania przez nich mandatów poselskich. Spór w tym zakresie widoczny jest m.in. w stanowiskach prezentowanych przez autorytety prawnicze. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są sprzeczne ze sobą twierdzenia o działaniu zgodnie z prawem, które przedstawiają zarówno Marszałek Sejmu, sami zainteresowani oraz ogromna liczba komentujących sytuację polityków, prawników i dziennikarzy. Nic więc dziwnego, że w społeczeństwie panuje niezaspokojony głód w temacie wytłumaczenia tych zawiłości.
Na początku spotkania wystąpi Skarbnik naszego Stowarzyszenia – Marcin Szemraj. Przedstawi on w skondensowanej formie najważniejsze informacje, dotyczące tematu, po czym przejdziemy bezpośrednio do panelu eksperckiego.
Na nurtujące nas pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci:
- dr Piotr Rogoziński – adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; sędzia; autor monografii “Instytucja ułaskawienia w prawie polskim” oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa karnego procesowego
- Bartosz Jakubowski – sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie, projektodawca tzw. rejestru pedofilów, współprojektodawca zaostrzenia walki z dopalaczami, autor rozwiązań prawnych w zakresie pojazdów autonomicznych i marihuany leczniczej
- dr Tomasz Tyburcy – adiunkt na Wydziale Nauk Prawnych, Administracji i Bezpieczeństwa Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Autor bloga Ultima Ratio Prawo Karne
Formuła spotkania przewiduje analizę przypadku, omówienie przepisów, oraz otwartą dyskusję.
Po omówieniu tytułowych wątków nastąpi etap Q&A dotyczący wszelkich zagadnień z zakresu prawa – będzie to zatem okazja do zadania specjalistom nurtujących Państwa pytań i uzyskania precyzyjnych odpowiedzi! Serdecznie zachęcamy do przygotowania takich pytań zawczasu oraz bezpośredniego zadania ich najlepszym specjalistom, praktykującym codziennie prawnikom. Podczas spotkania będzie możliwość nieskrępowania zabierania głosu przez każdego uczestnika, z poszanowaniem zasad konstruktywnej dyskusji.
Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams we czwartek 22 lutego 2024 r. o godz. 19:00.
Link do spotkania tutaj!
Identyfikator spotkania: 334 757 111 967
Kod dostępu do spotkania: feL3Lm
Wstęp wolny!