Stowarzyszenie Racja

Spotkanie eksperckie “Prezydenckie prawo łaski: teoria i praktyka. Case: sprawa Kamińskiego i Wąsika”

Sprawa byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego – panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika –  ciągnąca się jeszcze od tzw. afery gruntowej która wybuchła w 2007 r., w ostatnich miesiącach nabrała rozgłosu w związku z kolejnym etapem jej rozwoju. Przebieg wydarzeń, jego dynamiczne tempo oraz natłok narracji politycznych, towarzyszący całemu procesowi, jedynie wprowadziły jeszcze więcej zamieszania. Opinia publiczna jest zdezorientowana i podzielona. Podważane są fundamentalne kompetencje najwyższych organów sądowniczych Rzeczypospolitej. Pojawiły się nawet wątpliwości co do tego, kiedy, komu i w jaki sposób Prezydent RP może udzielić prawa łaski. Dlatego zdecydowaliśmy się wnieść jasność w tej sprawie.

Już w najbliższy czwartek, 22 lutego 2024 r. zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w zdalnym spotkaniu eksperckim pt. “Prezydenckie prawo łaski: teoria i praktyka. Case study: sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.

Jak sugeruje tytuł, w centrum naszego zainteresowania okaże się jedno z bardziej wyjątkowych uprawnień Prezydenta RP, zawarte w art. 139 Konstytucji: prawo łaski.  W związku z prawomocnym skazaniem posłów M. Kamińskiego i M. Wąsika pojawiły się wątpliwości związane z możliwością dalszego wykonywania przez nich mandatów poselskich. Spór w tym zakresie widoczny jest m.in. w stanowiskach prezentowanych przez autorytety prawnicze. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są sprzeczne ze sobą twierdzenia o działaniu zgodnie z prawem, które przedstawiają zarówno Marszałek Sejmu, sami zainteresowani oraz ogromna liczba komentujących sytuację polityków, prawników i dziennikarzy. Nic więc dziwnego, że w społeczeństwie panuje niezaspokojony głód w temacie wytłumaczenia tych zawiłości.

Na początku spotkania wystąpi Skarbnik naszego Stowarzyszenia – Marcin Szemraj. Przedstawi on w skondensowanej formie najważniejsze informacje, dotyczące tematu, po czym przejdziemy bezpośrednio do panelu eksperckiego.

Na nurtujące nas pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci:

  • dr Piotr Rogoziński – adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; sędzia; autor monografii “Instytucja ułaskawienia w prawie polskim” oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa karnego procesowego
  • Bartosz Jakubowski – sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie, projektodawca tzw. rejestru pedofilów, współprojektodawca zaostrzenia walki z dopalaczami, autor rozwiązań prawnych w zakresie pojazdów autonomicznych i marihuany leczniczej
  • dr Tomasz Tyburcy – adiunkt na Wydziale Nauk Prawnych, Administracji i Bezpieczeństwa Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Autor bloga Ultima Ratio Prawo Karne

Formuła spotkania przewiduje analizę przypadku, omówienie przepisów, oraz otwartą dyskusję.

Po omówieniu tytułowych wątków nastąpi etap Q&A dotyczący wszelkich zagadnień z zakresu prawa – będzie to zatem okazja do zadania specjalistom nurtujących Państwa pytań i uzyskania precyzyjnych odpowiedzi! Serdecznie zachęcamy do przygotowania takich pytań zawczasu oraz bezpośredniego zadania ich najlepszym specjalistom, praktykującym codziennie prawnikom. Podczas spotkania będzie możliwość nieskrępowania zabierania głosu przez każdego uczestnika, z poszanowaniem zasad konstruktywnej dyskusji.

Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams we czwartek 22 lutego 2024 r. o godz. 19:00.

Link do spotkania tutaj!

Identyfikator spotkania: 334 757 111 967
Kod dostępu do spotkania: feL3Lm

Wstęp wolny!

Autor

  • Olgierd Dobrowolski

    Wiceprezes Stowarzyszenia Racja. Absolwent Politologii, magistrant Kryminologii. Pochodzę ze Lwowa, działam aktywnie w szeregu organizacji pozarządowych. Interesuję się przede wszystkim geopolityką oraz zwalczaniem przestępczości. Tematy historyczne również są mi bardzo bliskie, szczególnie dzieje XX wieku. Wśród moich priorytetów pierwsze miejsca zajmują samokształcenie oraz działalność społeczna.