Bezpieczeństwo w programie

Bezpieczeństwo w programach Konfederacji, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy

Po przeanalizowaniu bezpieczeństwa w programach dwóch wiodących sił politycznych, przyszedł czas na bezpieczeństwo w programach Konfederacji, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. W dokumentach programowych tych ugrupowań panują zupełne inne wymiary bezpieczeństwa aniżeli w programach Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej.  Konfederacja kładzie nacisk na popularyzacje obrony cywilnej poprzez racjonalizacje dostępu do broni palnej czy powszechnych ćwiczeń obronnych dla cywili. Trzecia Droga chce, aby minimum 50% sprzętu wojskowego było kupowane w Polsce. Lewica za to reformę organizacyjno-instytucjonalną w funkcjonowaniu policji oraz implementacje modelu nordyckiego w bezpieczeństwie cywilnym.

Zracjonalizować dostęp do broni palnej

W zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego Konfederacja przedstawia postulaty podnoszone już od wielu lat przez Ruch Narodowy. Jako jedyny podmiot na arenie wyborczej postulują liberalizacje prawa do broni. W programie nazywane jest to ,,racjonalizacją dostępu do broni palnej”. Poprzez „racjonalizację” dostępu do broni mają na myśli wprowadzenie jasnych i obiektywnych kryteriów przyznawania pozwolenia na broń, które nie pozostawiają miejsca dla arbitralnych, uznaniowych decyzji. Ponadto domagają się, aby przenieść rejestr prywatnych posiadaczy broni z poziomu centralnego na samorządowy. To ich zdaniem uniemożliwiłoby obcym służbom zlokalizowanie takich osób w Polsce. Konfederaci powołują się na oficjalne statystyki, według których w 2023 roku na 1000 obywateli Rzeczpospolitej przypada 25 sztuk broni. Zastosowano porównanie Polski z takimi państwami jak Finlandia, gdzie jest to ponad 320 sztuk, Szwajcaria, Norwegia czy Austria – ponad 250. ,,Nawet Niemcy mają aż 8 razy więcej sztuk broni na 1000 obywateli niż Polacy”.

Warty odnotowania jest fakt, że w ,,Konstytucji Wolności” znajdziemy bezpośrednie odnośniki do źródeł przeprowadzonych badań, na które ta partia się powołuje. Dane dotyczące dostępu do broni znajdziecie w tym miejscu.

Zobacz także: Wybory 2023. Bezpieczeństwo w programie PiS

Konfederacja w dziedzinie bezpieczeństwa na drugim planie stawia wszelkie sojusze obronne. Przede wszystkim, podkreśla znaczenie budowania przez Polskę własnego potencjału militarnego. Należy przez to rozumieć przede wszystkim inwestycje w krajowy przemysł zbrojeniowy, promowanie kultury posiadania broni oraz postaw proobronnych u obywateli.

To właśnie obywatel ma być fundamentem systemu obrony. Koalicja Ruchu Narodowego, Nowej Nadziei i Korony Grzegorza Brauna apeluje o powszechne szkolenia obronne dla cywili,  zwiększenie profesjonalizmu obowiązkowych szkoleń rezerwistów, a także dalsze rozwijanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Są także przeciwni nielegalnej imigracji i nie zgadzają się na żadne ustępstwa w tej sprawie.

Bezpieczeństwo żywnościowe w programie Konfederacji

Formacja Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka w swojej ,,Konstytucji Wolności” zwraca dużą uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe.

,,Polska przez wiele lat cieszyła się statusem kraju, który nie musiał się martwić o dostęp swoich obywateli do żywności. Kierunek przemian polityczno-gospodarczych zaczął jednak w ostatnim czasie zaburzać tę stabilną sytuację, a polskim rolnikom coraz trudniej utrzymać rentowność swoich gospodarstw”.

W programie został przedstawiony 10-punktowy program rolny, który zdaniem autorów ma odwrócić niekorzystne trendy i pozwoli Polsce zachować bezpieczeństwo żywnościowe. Według autorów należy m.in:

• zatrzymać nieuczciwą konkurencję z Ukrainy;
  • zapewnić swobodę działalności rolnej poprzez odrzucenie Krajowego Planu Strategicznego i założenia Europejskiego Zielonego Ładu;
  • uwolnić produkcję energii na własne potrzeby, bez zbędnego rozliczania, kosztów przesyłu i dodatkowych opłat;
  • biopaliwa na własny użytek;
  • nabycie gruntu rolnego przez podmiot zagraniczny powinno być możliwe pod warunkiem uzyskania zezwolenia wydawanego przez polski rząd i wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to w oczywisty sposób korzystne dla polskiej gospodarki;
  • zakazać wejścia organizacjom antyhodowlanym na teren gospodarstw rolnych;
  • uwolnienie od zbędnych formalności rolniczego handlu detalicznego

Konstytucja Wolności

„Bądźmy silni tym, co produkujemy” – Trzecia Droga

12 gwarancji Trzeciej Drogi, to kluczowe rozwiązania programowe dla tego komitetu wyborczego. Wśród nich odnaleźć można 2 punkty dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dewizą koalicji wyborczej Trzeciej Drogi i Polskiego Stronnictwa Lud jest wprowadzenie zasady, że minimum 50 procent sprzętu wojskowego będzie kupowane od firm i fabryk produkujących w Polsce. To dla tej formacji jest podstawą sprawnego systemu bezpieczeństwa państwa. Celem jest rozbudowa zdolności polskiego przemysłu obronnego. Przy zakupie uzbrojenia za granicą mają obowiązywać offsety. Istotna jest dla Trzeciej Drogi budowa zdolności serwisowych w kraju.  Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak — Kamysz planują włączyć polski przemysł obronny do projektów międzynarodowych, w tym do budowy europejskiego systemu obrony powietrznej.