Kampania wyborcza okiem ekspertów – 13.10.2023 r. UMCS

Kampania wyborcza zbliża się już ku końcowi, a wybory już za rogiem. W tym roku mogliśmy oglądać zaciekły bój polityczny, który najpewniej będzie trwał nadal po 15 października. Teraz jednak przyszedł czas na podsumowanie kampanii wyborczych oraz złożonych obietnic.

W tym celu Stowarzyszenie Racja razem z Politologicznym Kołem Naukowym UMCS postanowiło zorganizować przedwyborczą debatę ekspertów. Wydarzenie Kampania wyborcza okiem ekspertów ma skupiać się na kilka najważniejszych punktach:

Zobacz także: Racja na III Forum Integracyjno-Rozwojowe Młodzieży Polskiej ze Wschodu

• Kampania wyborcza w dobie postępującego konfliktu politycznego;
  • Główne osie narracyjne w kampanii wyborczej do Sejmu w 2023 roku — Czy temat bezpieczeństwa zdominował przekaz?
  • Główne podmioty i płaszczyzny konfliktu politycznego w kampanii wyborczej do Sejmu w 2023 roku;
  • Komunikowanie polityczne w kampanii wyborczej oraz marketing wyborczy komitetów wyborczych
  • Analiza sondaży i prognoz dotyczących wyników wyborów parlamentarnych dnia 15.10
  • Jakie są potencjalne scenariusze powyborcze?
  • Referendum ogólnokrajowe — element gry politycznej?
  • Jak skutecznie weryfikować informacje w czasie kampanii? — dezinformacja i propaganda polityczna w kampanii

Dzięki doborowi tematów będzie możliwe kompleksowe i przekrojowe przyjrzenie się zachowaniom partii politycznych w dobie kampanii. Eksperci skomentują zagrywki oraz podejście partii do zdobywania nowych wyborców, a także zachowania swojego dotychczasowego elektoratu. Nie ma wątpliwości, że obecna kampania jest przeprowadzana w bardzo specyficznym środowisku geopolitycznym i gospodarczym. Z jednej strony niestabilna sytuacja za wschodnią granicą w kontekście wojny oraz destabilizacji ze strony Białorusi. Z drugiej inflacja oraz spowolnienie gospodarcze. Do tego wszystkiego dochodzi zainteresowanie sprawą Polski przez Komisję Europejską.

Całość rozważań zostanie zakończona próbami analizy potencjalnych wyników wyborczych, a także ewentualnych późniejszych koalicji. W dyskusji będzie mógł zabrać głos każdy obecny na sali. Wydarzenie odbędzie się w piątek 13.10 o godz. 14:00 w sali 2.26 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.